Pierre Cardin – żywa legenda

pierre cardinPierre Cardin ur. 7 lipca 1922 w San Biagio di Callalta we Włoszech francuski projektant mody.
Francuscy rodzice przeprowadzili się do Paryża w 1945 r. Tam studiował architekturę. Pracował z Elsą Schiaparelli oraz Christianem Diorem. W 1950 r. założył własny dom mody.
Popularny projektant, znany z awangardowego stylu, preferuje geometryczne kształty i motywy.
Właściciel kilku restauracji ubrania (m.in. w Nowym Jorku, Pekinie, Londynie) oraz zamku w Lacoste w departamencie VauclusePierre Cardin.

Ubierał Indię Gandhi, Ritę Hayworth i Beatlesów. To on wymyślił spódnice bombki, twórca stylu unisex i jako pierwszy zaproponował mężczyznom golfy zamiast koszul. Swoją karierę zaczął na początku lat 50., pierwsze pokazy realizował dla Diora zegarki. Jego kolekcja z 1954 roku, ze spódnicami-bombkami, była prawdziwym przełomem w świecie mody. Razem z Yves`em Saint-Laurentem był najlepszym uczniem Christiana Diora

Pierre Cardin to żywa legenda światowej haute couture.
Jako pierwszy stworzył własny materiał o nazwie cardena, stwarzający wrażenie trójwymiarowości, zdobiony wzorami geometrycznymi. W kolejnych latach eksperymentowanie z nietypowymi materiałami (np. skórą krokodyla) stało się jego pasją.
Po nim podobne ubrania, przeznaczone do noszenia zarówno przez kobiety perfumy, jak i mężczyzn, zaczął tworzyć Calvin Klein, ale było to dopiero 30 lat później.

To w jego kolekcjach po raz pierwszy na świecie pojawiły się dżinsy i to on – znów jako pierwszy – zaczął je farbować. Mężczyźni zawdzięczają mu wysoko zapinane marynarki, bez kieszeni i kołnierzy oraz golfy zamiast koszul. Kobiety i młodzież wszystkie zalety stylu unisex. Przychody jego firmy sięgają 1,5 mld euro rocznie, a jak sam zapewnia – nigdy nie pożyczył w banku ani centa.
Wejście w wiele segmentów rynku oraz wielki talent i pasja twórcza Cardina sprawiły, że jest on w tej chwili jednym z najbogatszych ludzi mody.

Z pewnością jego wielkim sukcesem było zrewolucjonizowanie haute couture poprzez wypuszczenie na rynek kolekcji ready to wear (tzw. gotowe do noszenia, odpowiednik francuskiego prêt-à porter). Również żaden inny projektant mody nie zdecydował się przed nim sprzedawać swojej odzieży w domach towarowych, co obecnie jest już niemal standardem.

Jako pierwszy europejski projektant przecierał szlaki innym na rynkach Chin, Japonii, Rosji i Rumunii i jako jeden z pierwszych wszedł w 1989 roku na polski rynek.

Wielką ambicją Cardina było wyposażenie świata w przedmioty charakteryzujące się wysokiej klasy designem.
Na przykład zaprojektowany przez niego flakon perfum Blue Marine znalazł się w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Dlatego w skład imperium Cardina wchodziły fabryki wytwarzające wiele rozmaitych przedmiotów: od odzieży począwszy, przez przedmioty użytkowe, ozdoby, aż po artykuły spożywcze (żywność w puszkach czy napoje owocowe).

Niektórzy krytykują go za to, że rozmienia się na drobne, adresując swoje produkty do mniej zamożnego klienta. W latach 70-tych zatrudnił u siebie na stanowisku dyrektora kreatywnego Philippa Starcka. Dziś jest on jednym z najsłynniejszych designerów na świecie.On natomiast podkreśla, że właśnie dzięki temu ,może cały czas tworzyć coś nowego. Jego zdaniem praca tylko i wyłącznie dla bogatej klienteli jest strasznie nudna.

W Polsce nazwano go ojcem chrzestnym naszego nowoczesnego przemysłu odzieżowego, gdyż 17 lat temu, natychmiast po tym, jak powstał u nas prawdziwy rynek, Cardin zaczął robić nad Wisłą interesy. Obecnie Pierre Cardin ma w Polsce kilkanaście firm i fabryk zatrudniających łącznie ponad tysiąc osób.

A zaczęło się od pierwszego, zorganizowanego niedługo po upadku żelaznej kurtyny pokazu w warszawskiej Sali Kongresowej. Cardin zaprezentował na nim swoje wybrane kreacje i perfumy zegarki. Była to pierwsza tego typu impreza w Polsce.

Dwa tygodnie po pokazie Andrzej Brusikiewicz, właściciel małego wówczas warszawskiego zakładu Syntex, przyjechał do paryskiej centrali Cardina i stał się jego pierwszym polskim licencjobiorcą. Szył sygnowane nazwiskiem kreatora krawaty i dzięki tej licencji stworzył dobrze prosperującą firmę.

Również pabianicka Pabia, zanim wylansowała własne kolekcje, szyła płaszcze dla Cardina. Dzięki Cardinowi rozwinął się także opolski Novomex szyjący męskie spodnie i marynarki. Projektant zlecał mu szycie nawet 70 tys. garniturów rocznie. A gdy Novomex nie nadążał z produkcją, zlecał ją dawnym gigantom – Bytomowi i Wólczance.
Cardin jest też ambasadorem UNESCO, a dla Polskiego Czerwonego Krzyża wykonał serię fotografii, które przeznaczył na aukcję na cele charytatywne
Badanie pokazuje, że markę Pierre Cardin zna aż 95 proc. Polaków. Pewnie dlatego w niektórych segmentach w Polsce odnotowuje ona co roku nawet 50 proc. wzrost sprzedaży rocznie.
Jego bankiety w kosmicznym Palais Bulles (Pałacu Bąbelkowym), na które zaprasza gości festiwalu w Cannes, szczególnie tych związanych z gatunkiem science fiction, przeszły już do legendy.

Ciekawostka

Kiedy w 1990 r. Cardin po raz pierwszy wylądował na warszawskim Okęciu, był już nie tylko dyktatorem mody, ale i bogatym biznesmenem. Stało się tak, bo odważył się zdemokratyzować haute couture, wypuszczając na rynek kolekcje ready to wear. Żaden z wielkich projektantów przed nim nie sprzedawał też odzieży w domach towarowych, co obecnie jest powszechną praktyką
Jako pierwszy europejski projektant wszedł też na rynki Japonii i Chin (i w tej dziedzinie przecierał szlaki następcom). W czasach zimnej wojny Cardin prowadził rozległe interesy w Związku Sowieckim czy Rumunii.W skład imperium Cardina wchodziły fabryki wytwarzające prawie tysiąc przedmiotów: od płaszczy, przez patelnie i maszynki do golenia, na puszkach sardynek i napojach owocowych kończąc. Projektant za punkt honoru postawił sobie wyposażenie świata.
I dbał o to, by był to design wysokiej klasy.

Dlatego w latach 70. dyrektorem kreatywnym został u niego Philippe Starck, najsłynniejszy obecnie designer.Sam Cardin także projektował przedmioty: jego flakon perfum Blue Marine trafił nawet do Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Pirre cardin perfumy słynne zapachy kolekcje mody rewia mody.