Thermofloc – alternatywa z doświadczeniem

termoflocOd gazety do materiału termoizolacyjnego: mówi się, że „nic nie jest starsze od wczorajszej gazety”. Jednak dla producenta włókien z celulozy Thermofloc właśnie te „stare gazety” stanowią wartościowy surowiec.

Ekologia gotowego produktu

Czym jest Thermofloc? Thermofloc jest ekologicznym materiałem termoizolacyjnym otrzymywanym z wysokogatunkowego papieru gazetowego z dodatkiem soli borowych. W wyniku obróbki makulatury w młynach powstają włókna celulozowe, które w celu zabezpieczenia ich przed ogniem oraz ochrony konstrukcji drewnianej przed gniciem i robactwem impregnowane są solami boru. Bor pod postacią soli mineralnych jest obecny w wielu produktach spożywczych (np. warzywa, owoce). Na skalę przemysłową jest wydobywany przede wszystkim w rejonach nadmorskich. Thermofloc składa się w 90 % z włókien celulozy i w 10 % z nieszkodliwych, nie ulatniających się soli boru. W celu wykonania izolacji termicznej lub akustycznej Thermofloc jest wdmuchiwany przy pomocy specjalnych maszyn w wolne przestrzenie w dachach, ścianach i stropach. Thermofloc odznacza się przede wszystkim znakomitą relacją ceny do osiąganego zysku, a także optymalnymi właściwościami jeśli chodzi o biologię budowli i ekologię. Thermofloc chroni zarówno przed mrozem w zimie jak i przed przegrzaniem powierzchni mieszkalnych na poddaszach użytkowych w gorące letnie miesiące. Gotowy produkt pakowany jest w 14 kg worki PE.
Producentem Thermofloc jest firma:
Peter Seppele GesmbH

Właściwości techniczne włókien celulozowych Thermofloc:
– Thermofloc posiada Europejską Aprobatę Techniczną ETA-05-0186 (znakowanie CE)
– Aprobata Techniczna COBR AT/2004-11-0368
– Atest PZH
– współczynnik przewodzenia ciepła: λ = 0,040 W/m2K
– pojemność cieplna c = 1944 J/kg/K
– klasyfikacja ogniowa:
B2 i B1 (Austria)
Materiał niezpalny (Polska)
– współczynnik oporu dyfuzyjnego: μ = 1-2
– gęstość materiału uniemożliwiająca osiadanie: 35-60 kg w zależności od zastosowania
– odporność materiału: Thermofloc jest odporny na grzyby, pleśń, robactwo i szkodniki (świadectwo z badań wydane przez Niemiecki Federalny Zakład Badań Materiałowych – BAM)
– tolerancja przez środowisko naturalne: nie drażni skóry przy zetknięciu z nią, nie tworzy szkodliwych substancji, materiał sorpcyjny, regulujący wilgotność, bezzapachowy, elektrostatycznie i elektrycznie neutralny, brak toksycznych wyziewów, nie zawiera cząsteczek włókien drażniących płuca (świadectwo IBO – Austriacki Instytut Biologii i Ekologii Budowli)
– produkcja: pozyskiwanie włókien celulozy wyłącznie z czystego papieru gazetowego, podczas produkcji nie występują emisje.