Doskonale nadaje się do aranżacji przydomowych ścieżek i podjazdów, ale też jest chętnie wykorzystywana w przestrzeni publicznej. Kostka brukowa nie tylko nie traci na popularności, ale jest coraz chętniej stosowana. Przedstawiamy zalety i wady tego materiału.
Różne rodzaje kostki brukowej
Popularność kostki brukowej ciągle rośnie. Coraz większa różnorodność sprawia, że jest on bardzo chętnie używany. Sposobów klasyfikacji jest sporo, ale najczęściej kostkę brukową dzieli się ze względu na materiał, z którego jest wykonana. Obecnie najczęściej stosuje się kostkę betonową, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz różnorodnym wyglądem. Stosunkowo często wykorzystuje się także kostkę z kamienia naturalnego. Najrzadziej sięga się po kamienie polne, czyli tzw. kocie łby. Jest to związane przede wszystkim z niewielką liczbą specjalistów, którzy potrafią je układać.
Kostka brukowa jest też dzielona ze względu na rozmiar i kształt czy kolor. Często też klasyfikuje się ją ze względu na wykończenie.
Układać samemu czy zatrudnić fachowca?
Kostka brukowa ma wielorakie zastosowanie. O ile układanie kostki brukowej w miejscach publicznych jest powierzane wyspecjalizowanym firmom, to w przypadku przydomowych ścieżek często zdarza się próba samodzielnego układania. Czy warto samemu układać kostkę?
Jeśli ścieżka lub podjazd ma być zrobiony z równych, betonowych kostek, to samodzielne jego wykonanie jest jak najbardziej możliwe. Wcześniej jednak trzeba dokładnie zapoznać się, jak zrobić to poprawnie, aby nawierzchnia była wygodna i długo służyła.
Jeśli jednak nawierzchnia ma być z kostki kamiennej, to zdecydowanie lepiej zatrudnić wykwalifikowanego brukarza. Ma on nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale także sprzęt, który jest niezbędny do tej pracy. Dobrzy specjaliści w tym zakresie potrafią wykonać wspaniałe mozaiki z różnokolorowych kostek.
Najtrudniejsze do ułożenia są polne kamienie. Dlatego wykorzystuje się je najczęściej do rekonstrukcji zabytkowych fragmentów placów czy ulic.